Dom na wąskiej działce

By 9 lutego 2014Bez kategorii

Nie zawsze możemy mieć działkę taką, jaką sobie wymarzyliśmy, co nie oznacza, że działka nietypowa nie nadaje się do zabudowy. Projekty domów jednorodzinnych mają to do siebie, że zawsze można je dostosować do odpowiednich warunków. Dlatego nie martwmy się na zapas, gdy nasza działka jest wąska, bo i tutaj możemy wybudować nowoczesny dom dla jednej rodziny.

Przede wszystkim pamiętajmy, że to, ile miejsca zajmie budynek na działce, określa powierzchnia jej zabudowy. Taka powierzchnia nie uwzględnia schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, więc, jeśli one występują - zmienia się jednocześnie powierzchnia zabudowy, zmienia się też projekt domu. Usytuowanie budynku na działce musi uwzględniać minimalne odległości, które są szczegółowo określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych i decyzji o warunkach zabudowy.

Kolejnym ważnym elementem jest rozmieszczenie okien w budynku względem stron działki, co wynika z warunków technicznych. Warunki techniczne wymagają również, żeby w pomieszczeniach mieszkalnych, w których będą przebywali ludzie, powierzchnia okien nie była mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Okna powinny znajdować się nie tylko od frontu budynku, ale i po jego bokach, by łatwiej doświetlić pomieszczenia.

Ważnym elementem jest sama bryła budynku. Dom na wąską działkę musi mieć prostą, pozbawioną detali architektonicznych linię, aby nie była zbyt nudna, warto pomyśleć o odpowiednim wykończeniu elewacji. Na wąskich działkach nie mają zazwyczaj zastosowania projekty domów parterowych, a tylko projekty domów wielokondygnacyjnych. By powiększyć optycznie niewielki dom piętrowy, warto zastosować jasne kolory elewacji, zwłaszcza dobrze się prezentuje biały kolor - taki budynek zawsze wydaje się być bardziej okazały i nowoczesny. Natomiast kolor żółty buduje ciepłą atmosferę domu rodzinnego.

Każda działka nadaje się do zabudowy, a dom może wyglądać bardzo atrakcyjnie.

damian

Author damian

More posts by damian