Monthly Archives

listopad 2018

Budowa domu – od czego zacząć?

By | Bez kategorii

Budowa domu to niesamowita przygoda, ale też i wielkie wyzwanie. Kosztuje bardzo dużo pieniędzy i nerwów, a przy tym wymaga zainwestowania swojego czasu. Im jednak lepiej przygotujemy się do tego przedsięwzięcia, tym łatwiej przez to przebrniemy i bardziej będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Od czego więc zacząć inwestycję?

Po pierwsze – działka

Na początku należy wybrać działkę, na której nasz dom ma powstać. Poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji wcale nie jest proste i na ogół pochłania bardzo dużo czasu. Przy wyborze tej odpowiedniej należy kierować się tym, co dla nas jest najważniejsze (np. odpowiednia infrastruktura, blisko centrum, spokojna lokalizacja, blisko morza, jeziora, lasu itp.). Często wybór działki uzależniony jest od budżetu jakim dysponujemy, ponieważ ich rozpiętość cenowa jest bardzo duża i waha się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy za m2, zależnie od tego, gdzie się znajduje.

Po drugie – projekt domu

Gdy już mamy idealną działkę, musimy pomyślę o tym jak ma wygląd nasz wymarzony dom, który jednocześnie wpasuje się w nasze oczekiwania i w parcelę, którą zakupiliśmy. Możemy wybrać gotowy projekt (ich ceny wahają się od ponad tysiąc do nawet kilkunastu tysięcy), który następnie trzeba będzie wpisać w działkę i uwzględnić wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego bądź decyzję o warunkach zabudowy, również warunki gruntowe itp.

Można również zamówić projekt indywidualny, jest to oczywiście ciekawsza propozycja, ale też znacznie droższa (młodzi architekci wykonają go za kilkadziesiąt zł/m2, a renomowana pracowania za 100-200 zł/m2).

Po trzecie – pozwolenie na budowę

Gdy już mamy projekt domu, musimy albo zgłosić budowę (na co pozwalają nam najnowsze przepisy) albo wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę (według starych zasad). Jeśli zgłaszamy budowę to starosta ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu.

W obu przypadkach, czy to do zgłoszenia czy do wniosku, musimy dołączyć te same dokumenty: 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, decyzję o warunkach zabudowy bądź wypis z planu zagospodarowania przestrzennego oraz oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością.

Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń i decyzja uprawomocni się, ekipa budowlana może zacząć budowę naszego wymarzonego domu.

Od czego zacząć budowę domu? Niezbędne formalności

By | Bez kategorii

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu ludzi, którzy szukają odpowiedniej lokalizacji, a gdy kupią już właściwą działkę, wypadałoby zabrać się za budowę domu. Od czego jednak zacząć? Podpowiadamy jak przebrnąć przez formalności i zacząć upragnioną inwestycję.

Budowa domu a warunki zabudowy.

Zanim zdecydujemy się na zakup projektu budowlanego należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Najlepiej byłoby przeanalizować te dokumenty przed zakupem samej działki. Są one cennym źródeł informacji. Mówią o przeznaczeniu użytkowym działki, jej linii zabudowy, jaka jest dopuszczalna kubatura budynku, jego kształt, a nawet kształt dachu.
Jeśli dana działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Jest to dokument równorzędny, w którym są zawarte informacje, co do możliwości zabudowy działki budowlanej.

Wybór projektu

Kolejnym etapem jest zakup projektu budowlanego. Do wyboru są dwie opcje: wybór gotowego projektu, tzw. projektu powtarzalnego lub zamówienie indywidualnego projektu domu. Pierwsza opcja jest znacznie tańsza, jednak nie ma tutaj możliwości spersonalizowania wymiarów budynku. Druga przygotowywana jest wedle życzenia klienta, ale za tę usługę trzeba zapłacić znacznie więcej. Indywidualny projekt może okazać się koniecznością, jeśli działka budowlana ma niestandardowe wymiary.

Zgłosić zamiar budowy czy wystąpić o pozwolenie na budowę?

Po nowelizacji prawa budowlanego nie musimy (choć możemy) już występować o pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić zamiar budowy. Zgłoszenie budowy jest procedurą uproszczoną, nie musimy np. przedstawiać decyzji o dostawie mediów. Będą one jednak weryfikowane przy oddaniu budynku do użytku, dlatego wielu inwestorów składa wnioski o wydanie warunków technicznych na dostawę prądu, wody czy gazu.

Budowę domu możemy rozpocząć po upływie 30 dni od daty złożenia takiego zgłoszenia budowlanego, oczywiście, jeśli nie dostaliśmy z urzędu pisma o ewentualnych przeciwwskazaniach. Taka decyzja ważna jest przez 3 lata. W przypadku, gdy inwestor z jakichś powodu w tym czasie nie rozpocznie budowy, będzie musiał po upływie tego terminu powtórnie przejść procedurę.