Monthly Archives

luty 2014

Koszt projektu domu

By | Bez kategorii

Każdy marzy o swoim domu, jednak wybudowanie go jest dosyć kosztowne, dlatego na początku trzeba zadowolić się na przykład mieszkaniem w bloku. Po jakimś czasie dopiero ludzie są w stanie uzbierać taką sumę pieniędzy, która umożliwi postawienie domu. Oprócz kosztów związanych z budową domu istnieją jeszcze inne poboczne, takie jak kupno działki budowlanej czy też wybór projektu domu. Projekt domu może być w zasadzie największym problemem, ponieważ od niego mnóstwo zależy. Muszą go zatwierdzić wszystkie osoby, które będą mieszkały w tym domu. W Internecie, w gazetach oraz u architektów najłatwiej dostępne są projekty domy tradycyjnych. Takie domy wznoszone są od lat, dzięki czemu zostało stworzone dosyć imponujące zaplecze budowlane. Projekty domów tradycyjnych zazwyczaj dotyczą domów murowanych, jednak ostatnio często zaliczają się do nich również proste drewniane domy. Projekt tradycyjnego domu to zazwyczaj przede wszystkim dość prosta konstrukcja, pozwalająca na dość szybkie jego postawienie jak najniższymi nakładami pieniężnymi. Dlatego to właśnie takie domy stanowią największą ilość budowanych obecnie, ze względu właśnie przede wszystkim na najniższe związane z tym koszty. Ponadto zamówienie takiego projektu nie jest kosztowne, należą one bowiem do najtańszych na rynku. Bez względu jednak na typ domu, na który się zdecydujemy, istotne jest także to, jaki instalacje zostaną w nim wykonane. Można bowiem bez problemu zastosować w nich bardzo nowoczesne rozwiązania, dotyczące instalacji grzewczych czy innych, dzięki czemu koszty utrzymania domu będą znacznie niższe. Obecnie wielu projektantów udostępnia projekty domów tradycyjnych jako gotowe projekty domów. Dzięki temu klienci mogą je kupić znacznie taniej, co jest dla wielu osób bardzo wygodne. Obecnie bez problemu nawet w gotowych projektach domów można dokonać pewnych zmian, aby jak najbardziej spełniały one oczekiwania kupującego je klienta.

Jakie to są domy luksusowe?

By | Bez kategorii

Domy luksusowe kojarzą się nam bardzo różnie. Niektórzy uważają, że taki dom to przede wszystkim ten, gdzie do budowy zastosowano najnowsze materiały i technologie, jednak zdaniem innych takim domem będzie taki, który przyciąga uwagę swoim wyglądem. Obecnie ze względu na coraz więcej możliwości w tym zakresie budowa domu luksusowego nie jest trudna, dostępnych jest bowiem nie tylko wiele nowoczesnych technologii, ale także bez problemu można znaleźć osobę, która podejmie się zaprojektowania takiego budynku. Wiele osób uważa, że wszystkie domy nowoczesne można uznawać jako domy luksusowe, gdyż często mają wiele udogodnień których próżno szukać w starszych budynkach. Przede wszystkim gdy chodzi o budynki luksusowe zwracamy wiele uwagi na zastosowane rozwiązania takie jak ogrzewanie czy oświetlenie. Zastosowanie rekuperatorów, ogrzewania termalnego czy podobne technologie są dzisiaj tym, co zazwyczaj kojarzy się nam przede wszystkim z nowoczesnością oraz luksusem. Nie oznacza to jednak, iż tylko nieliczni mogą sobie na budowę takiego domu pozwolić. Obecnie jest coraz więcej projektów i możliwości w tym zakresie co powoduje, że związane z tym koszty stają się coraz niższe. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób przymierzając się do budowy własnego domu zaczyna zwracać uwagę właśnie na tego typu projekty. Także informacji na temat nowoczesnych budynków jest coraz więcej, ponieważ wystarczy zajrzeć do Internetu, aby bez problemu znaleźć bardzo wiele istotnych dla zainteresowanych takimi domami informacji. Także tam można znaleźć przykładowe ich projekty czy zdjęcia pokazujące wygląd już postawionych budynków. Dlatego można się o wiele lepiej z nimi zapoznać zanim zdecydujemy się na ich budowanie. To dobra wiadomość dla wielu zainteresowanych, często nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić tego, jak będzie wyglądał gotowy dom, i z chęcią go obejrzymy, nawet na zdjęciach.

Oszczędny projekt domu

By | Bez kategorii

O środowisko każdy z nas może dbać z osobna, niemal na każdym poziomie swego życia. Weźmy pod uwagę chociażby budownictwo mieszkaniowe. Dla dobra środowiska lepiej inwestować w domy z niskim zapotrzebowaniem na energię. Choć budowa domów energooszczędnych jest bardzo kosztowna to zdecydowanie bardziej opłacalna dla naszego portfela, jak też dla środowiska. W przyszłości wydatki na ogrzewanie domów pasywnego będą zdecydowanie mniejsze niż wydatki na dom o analogicznej powierzchni w tradycyjnej technologii. Można wymienić kilka podstawowych cech, które charakteryzują projekt domów energooszczędnych. Wśród nich wymienić można bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Podstawową cechą domów energooszczędnych jest ich doskonała izolacja termiczna. Projekt domu energooszczędnego na podstawie prostokąta jest najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na energii. Domy z niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą charakteryzuje również dobre usytuowanie. Dobre koncepcje domów energooszczędnych powinny być zaplanowane zgodnie z warunkami zastanymi na działce. Najdłuższa ściana z największą liczbą okien powinna być skierowana w stronę południową. Promienie słoneczne zapewniają bowiem dodatkową energię. W domach energooszczędnych dobrze jest również postawić na system wentylacji z odzyskiwaniem ciepła. W domach energooszczędnych warto też zastosować pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Dobrze jeśli w domu takim występują rekuperatory. Jeśli portfel inwestora na to pozwala można dodatkowo zainwestować w systemy fotowoltaiczne. Możliwości oszczędzania energii w domach jest całe mnóstwo. Niestety na początku inwestycji na ich wdrożenie trzeba sporo wydać. W przyszłości inwestycja ta jednak nam się zwróci.

Drewniany dom - zdrowy dom

By | Bez kategorii

Od wielu lat drewno w domu cieszy się dużą popularnością. Na co dzień każdy ma styczność z meblami, więc warto zadbać aby były bezpieczne, ale czy mogą też być zdrowe? Drewno wykorzystywane w wyposażeniu domu korzystnie wpływa na zdrowie całej rodziny. Przez to, że jest ekologicznie czystym i naturalnym surowcem - nie szkodzi ludziom. Jego ciepły kolor korzystnie wpływa na psychikę człowieka, działa uspokajająco i relaksująco, zmniejsza zmęczenie. Dodatkowo jest bardzo dobrym izolatorem ciepła. Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko czuło się bezpiecznie także podczas zabaw na podłodze, na której spędza dużo czasu. Zastosowanie w domu podłóg drewnianych, które nie wytwarzają szkodliwych substancji, dają gwarancję udanej i komfortowej zabawy najmłodszym. Coraz więcej ludzi boryka się z problemem alergii, dlatego swoje mieszkania powinni urządzać bez „nosicieli” roztoczy. Dzięki temu, że drewno nie wywołuje alergii daje wiele rozwiązań w aranżacji wnętrza. Na przykład doskonałą alternatywą dla dywanu są eleganckie panele, natomiast firanki w oknie mogą zastąpić równie estetyczne drewniane żaluzje. Meble, aby mogły służyć na lata zaimpregnowane są specjalnymi lakierami, które mają za zadanie chronić przed szkodliwymi czynnikami. Dlatego przy wyborze mebli należy pamiętać, że „zdrowe” meble to te, które nie wytwarzają niemiłych zapachów i najlepiej jeśli są pokryte ekologicznym lakierem. Meble wykonane z drewna na dłużej służą, a odpowiednio pielęgnowane „oczarowują” użytkowników. Dla osób z problemami zdrowotnymi na pewno drewniany dom będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż dom murowany. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na domy z drewna właśnie w dbałości o zdrowie swoje i swojej rodziny. Wiedzą, że będzie im się w nim mieszkało znacznie lepiej i na pewno będzie to o wiele korzystniejsze dla ich zdrowia. Najlepiej jeżeli ktoś zdecyduje się na domy z drewna wykonane z bali.

Dom parterowy – budownictwo proste i wygodne

By | Bez kategorii

Dom parterowy czy dom piętrowy? Dom parterowy ma swoje zalety, podobnie jak i dom piętrowy. Decyzja nie jest więc łatwa, ale powinna zostać podyktowana potrzebami i preferencjami właścicieli.

Jaki dom wybrać?
Przede wszystkim dostosujmy dom do powierzchni działki. Budynek nie powinien zajmować 40% jej powierzchni. Domy parterowe zazwyczaj nie są domami dużymi, mają maksymalnie do 200 metrów kwadratowych powierzchni, ale zdarzają się budynki większe, których konstrukcja polega na połączeniu kilku brył w jedną. Jedną z zalet domu budowanego w parterze jest na pewno jego integracja z ogrodem, a bliskość natury sprzyja wypoczynkowi mieszkańców. Projekty domów parterowych zawierają plan harmonijnego otwarcia budynku za pomocą tarasu, podcienia, patia czy trejaży wprost na ogród. Domy parterowe powinny być budowane na dużych działkach. Na działkach niewielkich zdecydowanie lepiej sprawdzają się domy piętrowe. Dom parterowy również można zamienić na dom piętrowy dobudowując do niego kolejną kondygnację lub zagospodarowując poddasze tworząc w nim poddasze użytkowe. Dom wtedy rośnie wraz z potrzebami jego użytkowników.

Dom szyty na miarę
Przeważnie jednak wszystkie domy są szyte „na miarę”, czyli budowane dla potrzeb jednej rodziny. Wygodny dom to taki budynek, w którym każdy domownik ma jedno pomieszczenie tylko i wyłącznie dla siebie i w którym znajduje się jedno pomieszczenie wspólne. Są to najbardziej uniwersalne i dopasowane domy, w których nie ma powierzchni niepotrzebnej, stworzonej sztucznie na zapas.

Dla kogo jest dom parterowy?
Kto wybiera domy parterowe? Najczęściej osoby na emeryturze, dla których dom wybudowany na obrzeżach miasta lub na wsi będzie oazą spokoju, wygodnym mieszkaniem, gdzie nie ma schodów i innych barier architektonicznych. Poza tym jest tani i łatwy w budowie oraz można szybko go wybudować. Nie jest bowiem skomplikowany architektonicznie.

Popularność domów tradycyjnych

By | Bez kategorii

Wśród wszystkich rodzajów domów najbardziej uniwersalne są domy tradycyjne. Na budowę takiego domu mogą zdecydować się zarówno młode małżeństwa, jak też nieco starsze. Projekty domów tradycyjnych są dosyć charakterystyczne, ponieważ zazwyczaj zaoferowane są tam konstrukcje piętrowe lub z zagospodarowanym poddaszem. Domy tradycyjne wcale nie są nudne ani oklepane, bowiem bardzo często w projektach dodawane są elementy nowoczesności. Projekty domów tradycyjnych tworzone są w ten sposób, aby nadawały się one zarówno do mieszkania, na co dzień z całą rodziną, jak też tylko do pomieszkiwania w nich w celach rekreacyjnych. Na projektach tego typu domów często zamieszczane są liczne facjaty, które w przyszłości będą pięknie doświetlały każde pomieszczenie. Działki zazwyczaj dostosowywane są do tych domów, ponieważ jeśli ma to być dom parterowy, to potrzeba działki o dużych obszarach, natomiast jeśli ma to być dom piętrowy to wystarczy już mniejsza działka. Tego typu domy wznoszone są od lat, dzięki czemu nigdy nie będzie problemu ze znalezieniem ekipy budowlanej, która pobuduje taki dom. Ponadto zazwyczaj domy tego typu buduje się przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych materiałów budowlanych, które można kupić dosłownie wszędzie. Dlatego też koszty z tym związane nie są najwyższe, gdyż dzisiaj takie materiały budowlane są dość tanie. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich którzy chcą mieć swój dom, dzięki temu bowiem mogą wybudować taki, który spełnia wszystkie ich oczekiwania, a koszt tego nie będzie zbyt wysoki. Zanim przystąpimy do budowania domu, dobrze jest sporządzić kosztorys, który pokaże, jaką sumę należy przygotować aby zbudować swój dom. Oczywiście zazwyczaj należy mieć nieco więcej pieniędzy, gdyż mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje i wydatki mogą się znacznie zwiększyć. Jednak na pewno taki kosztorys pomaga przygotować się do budowy swojego domu.

Dom na wąskiej działce

By | Bez kategorii

Nie zawsze możemy mieć działkę taką, jaką sobie wymarzyliśmy, co nie oznacza, że działka nietypowa nie nadaje się do zabudowy. Projekty domów jednorodzinnych mają to do siebie, że zawsze można je dostosować do odpowiednich warunków. Dlatego nie martwmy się na zapas, gdy nasza działka jest wąska, bo i tutaj możemy wybudować nowoczesny dom dla jednej rodziny.

Przede wszystkim pamiętajmy, że to, ile miejsca zajmie budynek na działce, określa powierzchnia jej zabudowy. Taka powierzchnia nie uwzględnia schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, więc, jeśli one występują - zmienia się jednocześnie powierzchnia zabudowy, zmienia się też projekt domu. Usytuowanie budynku na działce musi uwzględniać minimalne odległości, które są szczegółowo określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych i decyzji o warunkach zabudowy.

Kolejnym ważnym elementem jest rozmieszczenie okien w budynku względem stron działki, co wynika z warunków technicznych. Warunki techniczne wymagają również, żeby w pomieszczeniach mieszkalnych, w których będą przebywali ludzie, powierzchnia okien nie była mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Okna powinny znajdować się nie tylko od frontu budynku, ale i po jego bokach, by łatwiej doświetlić pomieszczenia.

Ważnym elementem jest sama bryła budynku. Dom na wąską działkę musi mieć prostą, pozbawioną detali architektonicznych linię, aby nie była zbyt nudna, warto pomyśleć o odpowiednim wykończeniu elewacji. Na wąskich działkach nie mają zazwyczaj zastosowania projekty domów parterowych, a tylko projekty domów wielokondygnacyjnych. By powiększyć optycznie niewielki dom piętrowy, warto zastosować jasne kolory elewacji, zwłaszcza dobrze się prezentuje biały kolor - taki budynek zawsze wydaje się być bardziej okazały i nowoczesny. Natomiast kolor żółty buduje ciepłą atmosferę domu rodzinnego.

Każda działka nadaje się do zabudowy, a dom może wyglądać bardzo atrakcyjnie.

Co ważne przy wybieraniu projektu domu

By | Bez kategorii

Decydując się na budowę domu w pierwszej kolejności należy wybrać projekt, według którego będzie on budowany. Dzisiaj projekty domów wykonuje bardzo wiele zajmujących się tym profesjonalnie biur i osób, dlatego też wyszukanie osoby która wykona taki dla nas nie powinno być zbyt wielkim problemem. To jaki projekt wybrać, zależy przede wszystkim od wymagań zamawiającego go klienta, w pierwszej kolejności należy określić, jaka ma być jego wielkość. Jest to niezwykle istotny czynnik, ponieważ ma wpływ przede wszystkim na koszty związane z użytkowaniem domu w późniejszym czasie. Na pewno jednak ilość osób, które w danym domu mają mieszkać także ma znaczenie dla jego wielkości. Gdy na budowę domu decydują się młodzi ludzie, zazwyczaj uwzględniają to, iż w przyszłości będą mieli dzieci i dlatego decydują się na postawienie domów o nieco większej przestrzeni, niż jest im akurat potrzebna do życia. Następnym krokiem, gdy chodzi o plany domów, jest określenie, czy dom ma być parterowy, czy też ma posiadać więcej kondygnacji. To zaś niezwykle często uzależnione jest przede wszystkim od wielkości posiadanej działki, im większa, tym bardziej bezproblemowo można na niej postawić dom parterowy dowolnej wielkości. Jeżeli jest zbyt mała, trzeba wtedy zdecydować się na dom piętrowy, aby mieć w nim tyle pomieszczeń, ile chcemy. Kolejnym krokiem jest decyzja, czy kupić gotowy projekt czy też decydować się na taki wykonywany na indywidualne zamówienie. Na pewno gdy projekt jest wykonywany na zamówienie, klient ma wpływ na więcej szczegółów, w zasadzie może określić położenie każdego elementu w domu. Jednakże ich cena jest znacznie wyższa niż gotowe projekty domów, których z każdym rokiem jest na rynku coraz więcej. Dlatego też nie dziwi fakt, że to właśnie na gotowe projekty domów decyduje się dzisiaj coraz więcej osób, gdyż jest ich tak wiele, że bez większych kłopotów można wyszukać najlepszy dla siebie.

Domy tradycyjne – ponadczasowe piękno

By | Bez kategorii

Jeśli ktoś jest tradycjonalistą, powinien zamieszkać w domu tradycyjnym, budowany w strefie środkowoeuropejskiej, domu, który nie znosi ekstrawagancji, nietypowych kształtów, który wyrasta z naszego kręgu kulturowego. Czym jest dom tradycyjny? Jak wygląda zazwyczaj projekt domu tradycyjnego?

Projekty domów tradycyjnych są przeznaczone dla zwolenników tradycyjnej architektury, czyli posiadają bryłę prostą, bez wymyślnych kształtów i nowoczesnego wykończenia elewacji takimi materiałami jak szkło czy metal. Tradycyjna bryła domu doskonale się wpisuje zarówno w przestrzeń miejską jak i wiejską. Domy tradycyjne posiadają standardowy układ wnętrza z zasadniczym podziałem na strefę dzienną i nocną. W strefie dziennej znajduje się gabinet, salon i kuchnia. Kuchnia jest tu zazwyczaj osobnym, zamkniętym pomieszczeniem, co zdecydowanie odróżnia ją od nowoczesnego otwarcia na salon lub jadalnię. W domu tradycyjnym nie ma ogromnych przeszkleń, dominuje tu tradycyjna stolarka drewniana. Podobnie tradycyjne są drzwi wejściowe i usytuowanie garażu, który jest albo wkomponowany w bryłę budynku, albo stanowi osobny budynek. Domy tradycyjne posiadają zazwyczaj standardowy dwu-spadzisty lub czterospadowy dach z użytkowym poddaszem.

Znajdują się wśród nich domy o różnej powierzchni. Mogą to być budynki o dużej kubaturze, ale i niewielkie domki, które mogą zostać wybudowane na małych i nietypowych działkach. Domy tradycyjne to domy parterowe oraz z poddaszem, z garażem i bez garażu, mogą to być budynki wolnostojące – domy jednorodzinne, mogą występować w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Ciekawą ofertą wśród projektów domów tradycyjnych są projekty tak zwanych domów dworkowych. Tutaj mianem tradycyjnego domu określa się staropolską architekturę szlacheckiego dworku. Są tu więc ganki w formie portyku kolumnowego, okiennice, rozłożyste dachy z małymi lukarnami.