Monthly Archives

styczeń 2014

Domek letniskowy

By | Bez kategorii

Idealną opcją na zapewnienie sobie dożywotniego komfortu w postaci stałego miejsca na wakacje jest po prostu postawienie własnego domku letniskowego, gdzie w miejscowości letniskowej. Bardzo dużą popularnością z tym przeznaczeniem cieszą się domy drewniane, które swoim wyglądem zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym dość mocno odbiegają od tradycyjnego, miejskiego stylu, tak dobrze znanego każdemu człowiekowi, który nareszcie marzy o wyczekanych wakacjach w letnim kurorcie. Domy drewniane dodatkowo są o wiele prostsze w zbudowaniu, oczywiście pod warunkiem, że zajmują się tym fachowcy w pełnym tego słowa znaczeniu, a także mają swój niesamowity urok i - co tu dużo kryć - są o wiele tańsze. Dodatkowo (co również nie ulega wątpliwości) domy drewniane są domami bardzo zdrowymi, zwłaszcza dla dzieci, które wówczas przebywają w otoczeniu naturalnym. Poza tym, drewniany dom może spokojnie posłużyć nawet za domek całoroczny, jeśli tylko któryś z właścicieli zapragnie swój czas spędzać gdzie z daleka od miejskiego zgiełku. Nic wówczas prostszego niż po prostu spakować walizki i udać się w podróż do swojej odskoczni od codzienności. Warto zatem przemyśleć ten jeszcze jeden argument, dotyczący postawienia domu z drewna, a nie murowanego. Otóż w murowanym mieszkaniu jesteśmy na co dzień, więc spędzać czas wolny także w murowanych ścianach właściwie nie daje nam żadnego poczucia odmienności niż mieszkanie w murach. Warto zatem przeznaczyć trochę swojej inwencji twórczej na zagospodarowanie przestrzeni w wakacyjnej miejscowości pod swój drewniany dom. Co najciekawsze - tego typu budynek może powstać już nawet w kilka dni, co jest niemal piorunującym tempem w porównaniu ze stawianiem domu murowanego, który wymaga bardzo długiego czasu budowy i mnóstwa załatwiania różnych spraw, a do tego kompletnie pozbawia swoich przyszłych mieszkańców wszelkich oszczędności.

Czy warto budować domy luksusowe?

By | Bez kategorii

Obecnie coraz częściej słyszymy na rynku nieruchomości określenie domy luksusowe. Jednak z pewnością ciężko dość jednoznacznie stwierdzić, jaki to jest dom luksusowy i jak ma wyglądać. Kiedyś wyznacznikiem luksusu był przede wszystkim wygląd budynku, wiele osób uważało, że im bardziej nietypowy i niepowtarzalny, wtedy można mówić o luksusowym domu. Jednak na pewno istotne było także to, jak wyglądały jego wnętrza, wyznacznikiem luksusu są bowiem drogie meble, dywany i całe wyposażenie domu. Obecnie niewiele się zmieniło w postrzeganiu przez nas luksusu, być może jedynie to, iż wygląd zewnętrzny budynku nie robi na nas już tak dużego wrażenia. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, iż dzisiaj domów w nietypowych wzorach jest na rynku coraz więcej, i już nie dziwią nikogo swoim wyglądem. Ponieważ ceny wielu materiałów budowlanych są coraz niższe, także pod tym względem nie można mówić w żaden sposób o luksusie. Wciąż jeszcze domami luksusowymi są uznawane te, w których można znaleźć na przykład basen, saunę czy profesjonalną siłownię. Są to bowiem te rzeczy na które wciąż nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego na pewno bardziej od wyglądu domu interesuje nas jego wyposażenia czy nawet to, jakie instalacje zostały w nim wykorzystane. Obecnie bowiem bardzo często dom luksusowy to taki, który jest wyposażony w najnowsze rozwiązania, jak ogrzewanie solarne lub też podobne instalacje, które pomagają w bardzo znacznym stopniu obniżać koszty związane z jego utrzymaniem. Wtedy bowiem bez żadnego kłopotu można sobie pozwolić na budowę znacznie większego domu, także koszty związane z utrzymaniem na przykład basenu nie będą już tak przerażające. Dlatego też nie dziwi fakt, że obecnie coraz więcej osób interesuje się takimi domami i decyduje się na ich budowę pomimo tego, iż w pierwszym rozrachunku wychodzą one nieco drożej niż wiele innym projektów domów tradycyjnych czy z drewna.

Jak wybrać projekt domu drewnianego

By | Bez kategorii

Zalety domów drewnianych wymieniać można bez końca. Komfort życia w nich jest o wiele lepszy niż w przypadku budynków murowanych. W domach drewnianych panuje bardzo dobry mikroklimat, domy z drewna to wymarzone domy dla osób mających problemy z oddychaniem czy wszelkiego rodzaju alergiami. Ponadto domy z drewna są ekologiczne. Drewno jest przecież odnawialnym surowcem. Ponadto domy z drewna są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, mają przyjazny mikroklimat. Na budowę domów drewnianych dobrze jest również spojrzeć pod kątem ekonomicznym. Zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia budowy w domu z drewna można już zamieszkać. W między wiersze można też włożyć stwierdzenie, że domy z drewna nie wytrzymują próby czasu. Odpowiednio konserwowane i impregnowane będą służyć inwestorom nawet kilkadziesiąt lat. Dom drewniany zapewnia też doskonałą izolację termiczną budynku. Inwestor zdecydowanie mniej pieniędzy wyda również na wznoszenie budynków. Zdecydowanie łatwiej również przebudować dom drewniany, można swobodnie zwiększą kubaturę budynku. Domy z drewna nie są oczywiście pozbawione wad. Jedną z największych jest mała ilość projektów gotowych domów z drewna w biurach projektowych. Wszystko przez wzgląd na ich stosunkowo niewielką popularność. Warto poszukać koncepcje domów drewnianych w firmach zawodowo specjalizujących się w budowaniu tego typu budynków. Nie zabierajmy się jednak za kupno projektu domu drewnianego jeśli nie dysponujemy działką. Łatwiej bowiem dopasować projekt do działki niż działkę pod projekt. Poznajmy również wcześnie wszystkie warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Może się bowiem okazać, że niektóre rozwiązania proponowane w projekcie nie mogą być zastosowane. Przy wyborze projektu domu drewnianego można wziąć właściwie pod uwagę wszystkie wytyczne jakimi będziemy się kierować przy wyborze domu murowanego.

Jaki dom jednorodzinny wybrać

By | Bez kategorii

Budowa domów jednorodzinnych jest niezwykle modna i powszechna, ponieważ niesie ona za sobą mnóstwo zalet. Na samym szczycie tych zalet widnieje swoboda, prywatność, a także ogromna przestrzeń. W takim domu nikt na siebie nie wpada, ponieważ jest on niezwykle przestronny i komfortowy. Bardzo często w domach może sobie pozwolić na przykład na dwie łazienki, co jest niemożliwe w blokach. Zwłaszcza przy dużych rodzinach jest to bardzo wygodne, gdyż nikt nie musi długo czekać na to, aby łazienka się zwolniła. Taki dom tworzy się według własnego projektu, który można znaleźć w gazecie, w Internecie albo zamówić jego wykonanie w biurze architektonicznym. Mając taki dom na własność można samemu go urządzić oraz wprowadzić różne innowacje, które pozwolą na przykład zmniejszyć jego koszty eksploatacji. Domy jednorodzinne mają również to do siebie, że wokół nich jest otwarta przestrzeń, na której zazwyczaj tworzy się podwórko. Na podwórku można sobie trzymać na przykład psa albo można też wygospodarować na nim miejsce na piaskownicę lub ogródeczek. Dom jednorodzinny daje też możliwość przeprowadzania w nim różnych przeróbek oraz remontów, które poprawią komfort mieszkania w nim. Oferta takich domów jest bardzo szeroka, dlatego można wybierać sobie spośród domów parterowych, piętrowych, drewnianych, a także murowanych. Wiele osób wskazuje też na to, że często koszty utrzymania domu jednorodzinnego są niższe niż koszty mieszkania w bloku. Obecnie ze względu na coraz większą ilość nowoczesnych rozwiązań na przykład w zakresie ogrzewania, można jeszcze bardziej zmniejszyć koszty związane z eksploatacją domu. Obecnie dom można kupić także od dewelopera, bardzo wiele firm z tej branży zauważyło rosnące zainteresowanie nimi i zdecydowały się na to, bay zamiast mieszkań w blokach budować osiedla domów jednorodzinnych. To z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych ich zakupem.

Domy parterowe i ich zalety

By | Bez kategorii

Obecnie osoby zajmujące się projektowaniem domów mają coraz więcej pracy, gdyż przede wszystkim wymagania klientów w tym zakresie są coraz większe. Obecnie po bardzo wielu latach królowania wysokich i niezwykle dużych wielkościowo domów piętrowych coraz więcej osób decyduje się na projekty domów parterowych uważają, że tak samo dobrze lub nawet jeszcze lepiej będzie się w nich mieszkać. Takie projekty domów parterowych obecnie proponuje niemal każde biuro projektowe, dlatego klienci którzy ich poszukują na pewno nie będą mieli kłopotu z wyszukaniem tego, które wykona projekt z godnie z ich oczekiwaniami i wymaganiami. Projekty domów parterowych to dzisiaj coraz częściej takie, w których znajduje się garaż, połączony z domem, salon z kominkiem i przede wszystkim odpowiednia ilość sypialni. Okazuje się, że utrzymanie domów parterowych może być znacznie tańsze. Na takiej samej powierzchni w domu parterowym można umieścić więcej pomieszczeń niż w domu piętrowym. To sprawia, że koszty związane na przykład z ogrzewaniem takiego domu będą znacznie niższe, a to dla bardzo wielu osób obecnie ma niezwykle duże znaczenie. Obecnie projekty domów parterowych bywają niezwykle zaskakujące, dlatego bardzo często uznawane są one jako projekty domów nowoczesnych. Jednak aby można był taki dom sobie pobudować, należy przede wszystkim być właścicielem odpowiednio dużej działki. Przepisy budowlane bowiem bardzo dokładnie określają odległość domu od granic działki czy innych zabudowań, dlatego warto najpierw dokładnie sprawdzić, czy interesujący projekt bez trudu zmieści się na działce. Dzisiaj zazwyczaj taką adaptacją projektu do działki zajmuje się to samo biuro, które wykonuje projekt. Wystarczy jedynie pokazać im mapkę geodezyjną działki, i na tej podstawie bardzo szybko określają, czy dany projekt może być na niej posadowiony. Jeżeli działka jest nieco za mała, może spróbować znaleźć inny projekt.

Luksus w różnych odsłonach

By | Bez kategorii

Luksus, to słowo, które już samym swoim brzemieniem wywołuje przyjemne mrowienie na karku i myśli pełne respektu. Prawdziwa magia tego wyrazu zaczyna się w chwili namacalnego wdrożenia luksusowych czynników w życie. Luksusem można nazwać diamentowe elementy biżuteryjne, wyjątkowo drogie i kosztowne samochody, wakacje w egzotycznych krajach, oraz... domy luksusowe. A oczywiste jest przecież, że ten ostatni czynnik, związany z luksusem jest najbardziej widoczny i najsilniej przemawia do otoczenia. Nic dziwnego, bo luksusem we własnym domu otaczamy nie tylko siebie, ale i każdego, odwiedzającego nas gościa, który wówczas ma szansę zobaczyć inną formę mieszkania niż ta codzienne. Nie ulega bowiem wątpliwości, że domy luksusowe to takie, które znacznie odbiegają od standardowego domostwa zarówno swoim wystrojem, wyposażeniem wnętrz, a także całością projektu. Odruchowo bowiem przychodzi na myśl całkiem spora kwota, którą trzeba zapłacić właściwemu projektantowi, albo architektowi, by stworzył budynek o niecodziennym wyglądzie. To także przecież pewien element luksusowego domu, ponieważ wyróżniająca się fasada budynku może spokojnie zagwarantować nam najlepszą możliwość olśnienia wszystkich okolicznych mieszkańców swoim luksusowym zagospodarowaniem projektu. Można także postawić na klasykę, która także w dzisiejszych czasach ma pewną luksusową wartość. Bardzo drogie meble, będące dopełnieniem domów luksusowych idealnie uzupełniają wielkie budynki, przypominające pałace, okolone prywatnym parkiem, albo nawet kilkuset metrowym podjazdem pod wejście ozdobione kolumnami. Domy luksusowe nie muszą być jednak ani nowoczesne, ani starodawne. Najważniejsze bowiem, to to, aby swoim standardem wyjątkowo przewyższały "zwykłe" domy jednorodzinne, nieposiadające żadnym ulepszeń, ani udogodnień, pełniących funkcję luksusowych.

Jak znaleźć projekt idealnego domu

By | Bez kategorii

Dom jest wizytówką każdej rodziny, dlatego do jego wyglądu każdy przykłada wielką uwagę. Najważniejszy jest wybór projektu domu, ponieważ według niego stawiane są wszystkie ściany. Ogólnie pierwszym etapem jest wybór działki, a dopiero później wybiera się projekt. Obecnie najwięcej osób decyduje się na działki usytuowane poza granicami dużych miast, ponieważ tam jest cisza i spokój. Takie działki są duże, dzięki czemu można się pokusić na projekty domów nowoczesnych, których cechą charakterystyczną jest ich wielkość. Domy nowoczesne mają być wygodne i komfortowe, aby każdy mógł się czuć w nich swobodnie. Jednak nie zawsze oznacza to powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych, wystarczy właściwe zaprojektowanie budynku i jego wnętrz. Na pewno jednak domy uznawane za nowoczesne nie mogą być zbyt małe, aby można było w nich zmieścić wszystkie pomieszczenia. Bardzo często wokół domów nowoczesnych wznosi się jeszcze jakieś dodatkowe obiekty, takie jak na przykład basen lub altana. Projekty nowoczesnych domów często mają piętrową konstrukcje, która rzuca się w oczy już z daleka. W domu nowoczesnych niezwykle ważne jest wykończenie, które musi odznaczać się wieloma cechami nowoczesności. Tutaj to już rola projektanta wnętrz, który musi zadbać o wszystkie szczegóły ich wykończenia. Odpowiednio dobrane meble i dodatki z pewnością potrafią zdziałać cuda jak chodzi o wygląd pomieszczeń, Jednak dom nowoczesny to także taki, w którym zastosowano nowe rozwiązania, na przykład w zakresie ogrzewania. chodzi przede wszystkim o jak największe zmniejszenie kosztów, dlatego wszystkie instalacje powinny być energooszczędne. Umożliwiają to najnowsze rozwiązania, które można znaleźć w każdej dziedzinie życia. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz częściej można znaleźć opinie, ze dom nowoczesny to nie ten, który wygląda nowocześnie, ale ten, który w taki sposób działa.