Monthly Archives

grudzień 2013

Projekty domów o prostej bryle

By | Bez kategorii

Według wszelkich zasada energooszczędności dom, który ma nosić to miano powinien posiadać jak najprostszą bryłę. Im mniej załamań w konstrukcji budynku tym mniej mostków termicznych, czyli miejsc przez, które ucieka ciepło. Z tego względu domy energooszczędne zwykle zbudowane są na planie czworokąta, najczęściej prostokąta. Rzecz w takim samym stopniu dotyczy pokrycia dachowego. Im prostsza konstrukcja dachu, im mnie załamań w konstrukcji dachu tym mniej miejsc przez, które ciepło będzie uciekać. Z całą pewnością projekty domów nowoczesnych mają mnóstwo zalet, dzięki ich prostej bryle ucieczka ciepła zredukowana jest do minimum. Niestety domy nowoczesne często są domami o powtarzalnym wyglądzie, brakuje w nich oryginalnych rozwiązań. Dom nowoczesny tak naprawdę wcale nie musi być nudny. Wiele zależy od materiałów i kolorów zastosowanych na elewacji budynku. To właśnie kolor elewacji nadje całemu domowi charakterystyki. Przy mnogości dostępnych materiałów budowlanych oraz farb elewacyjnych spokojnie możemy zaplanować dom utrzymany w stylistyce nowoczesnej oraz klasycznej. Jeśli posiadamy koncepcje domów tradycyjnych ich klasyczny wygląd możemy podkreślić czerwoną dachówką. Dachówka tego rodzaju jest przecież stosowana od wieków pod niemal każdą szerokością geograficzną. Tradycyjny charakter budynku można też pokreślić odpowiednim kolorem, najlepiej utrzymanym w ciepłej tonacji- żółtym, pomarańczowym czy białym. Jeśli chcemy wejść w posiadanie projektu domu utrzymanego w nowoczesnym kształcie zdecydujmy się raczej na zimne kolory. Kolor biały, szary, w odcieniach metalu będzie z całą pewnością sprawdzał się przy projekcie elewacji domu nowoczesnego. Wybierając projekt domu musimy też zawsze wziąć pod uwagę to czy dany projekt będzie wpisywał się w otoczenie. Otoczenia projektowanego budynku nigdy nie możemy ignorować.

Domy parterowe - domy wygodne

By | Bez kategorii

Domy parterowe są domami jednorodzinnymi, które posiadają jedną kondygnację mieszkalną. Są to budynki stosunkowo niewielkie, których powierzchnia nie przekracza 200 metrów kwadratowych. Można – jeśli dom taki ma zaprojektowany spadzisty dach, wykonać w nim dodatkowo użytkowe poddasze, a tym samym naturalnie powiększyć powierzchnię mieszkalną. Gotowe projekty domów parterowych prezentują budynki o różnej bryle. Domy parterowe nie muszą mieć spadzistych dachów, a na przykład dachy płaskie, na których z powodzeniem można dobudować kolejną kondygnację. Dom parterowy jest więc budynkiem bardzo uniwersalnym.
Domy parterowe budujemy najczęściej na dużych działkach, na których jest przewidziany piękny, duży ogród. Wtedy takie budynki stwarzają wrażenia bycia oazą spokoju i ciszy, umożliwiają obcowanie z naturą poprzez harmonijne przejście z domu do ogrodu i połączenie budynku na przykład wspaniałym, dużym tarasem.
Domy parterowe charakteryzują się pełnym brakiem barier architektonicznych. Jest to jedna z największych zalet takich domów. Budynek domu parterowego idealnie nadaje się też dla rodzin z małymi dziećmi, dla ludzi starszych i dla osób niepełnosprawnych. Na jednej kondygnacji nikt nie czuje się wyobcowany i samotny. Cała rodzina przebywa razem przez wiele lat. Parterowy dom służy integracji rodziny i wzmacnianiu więzi pomiędzy wszystkimi domownikami.
Budowa domu parterowego nie jest ani zbyt droga ani zbyt tania. Nie kosztuje więcej niż budowa domy piętrowego, który ma tę samą powierzchnię. Najdroższa jest budowa dachu a także fundamentów. Jedna i druga powierzchnia jest duża i stąd niemałe koszty. Oszczędności natomiast zyskuje się na braku schodów. Brak schodów to również dodatkowa powierzchnia do wykorzystania. Oszczędności to również prace wykończeniowe, które są o wiele tańsze niż w przypadku domu piętrowego. Do zalet domu parterowego należą niewątpliwie niższe koszty jego budowy, brak przeszkód architektonicznych, funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni oraz integracja z ogrodem i bliskość natury.

Domy z drewna w stylu góralskim

By | Bez kategorii

Gdy mowa o domach z drewna bardzo wiele osób od razu wskazuje domy góralskie jako te, które od razu się im z nimi kojarzą. Na pewno takie drewniane domy góralskie mają swój niepowtarzalny urok. Jednak na uwagę z pewnością zasługuje przede wszystkim fakt, iż domy z drewna na styl góralski przede wszystkim, są wykonywane w określony sposób. W znacznej większości typowy góralski dom z drewna budowany jest z całych bali, często także bez zastosowania gwoździ. Po prostu stosuje się właściwie ociosane bale, które po złożeniu trzymają się bez konieczności zastosowania innych sposobów. Dlatego do postawienia takiego właśnie domu należy przede wszystkim znaleźć odpowiednich fachowców, nie każdy bowiem ma wiedzę oraz doświadczenie potrzebne do tego, aby taki dom pobudować. Ekipy zajmujące się budowaniem takich domów najczęściej pochodzą z Podhala i tradycję budowania takich domów mają przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Uznawani są oni za najlepszych fachowców w tym zakresie, dlatego też nie dziwi fakt, że często wykonują zlecenia dość daleko od domu, nawet poza granicami kraju. Jednak dobrze postawiony dom w stylu góralskim nie tylko będzie pięknie się prezentował, ale przede wszystkim będzie służył jego właścicielom przez wiele długich lat. rosnące zainteresowanie takimi domami powoduje, że można znaleźć na rynku coraz więcej projektów na domy z drewna, inspirowane stylem góralskim, jednak wykonane w całkiem inny sposób. Okazuje się, że bardzo wiele osób uważa je za niepowtarzalne i decyduje się na zakup takich właśnie projektów. Ze względu na coraz większą ilość tego typu projektów na rynku ich ceny z każdym rokiem stają się dla zainteresowanych nimi osób coraz bardziej przystępne. Przybywa także firm, które zajmują się ich wykonywaniem, dlatego też ceny, jakie muszą zapłacić za postawienie domów są obecnie coraz niższe. Dlatego niemal każdy może sobie pozwolić na jego budowę.

Praktyczne parterówki

By | Bez kategorii

Parterowe domy są w obecnych czasach jedną z najpopularniejszych form mieszkalnych dla osób decydujących się na postawienie swojego domu. Nie dość, że projekty domów parterowych są wyjątkowo łatwe do wykonania, to jeszcze charakteryzują się wyjątkową estetyką i przyjemnym rozplanowaniem wnętrza. Najlepsze są projekty domów parterowych, które mimo wszystko jednak zawierają w sobie pewną cześć zagospodarowania poddasza, ponieważ mimo wszystko łatwiej jest rozplanować całość projektu parterowego domu, jeśli jest do wykorzystania fragment poddasza, na którym można ulokować na przykład sypialnię, lub garderobę. Wówczas parter, a więc właściwa cześć domu może spokojnie posłużyć na za estetyczną cześć całego domostwa, bez konieczności dzielenia jej na sypialnie, pralnię, czy pokoje dla dzieci. Projekty domów parterowych bowiem zdecydowanie lepiej prezentują się w przypadku, gdy architekt może swobodnie gospodarować przestrzenią całego parteru, bowiem można wówczas tę przestrzeń wykorzystać na różne, ciekawe i nietypowe rozwiązania estetyczne, czy chociażby można popuścić wodze fantazji i za pomocą zaprojektowania w domu parterowym całej, otwartej przestrzeni na dole budynku, zmienić go w niesamowicie ciekawy i rzadko spotykany projekt. Poza tym, domy parterowe dzięki swojemu zaprojektowaniu są wyjątkowo wygodne, zwłaszcza dla osób starszych, lub małżeństw z małymi dziećmi. Wyklucza się wówczas konieczność chodzenia po schodach, bowiem dzięki projektowi domu parterowego możemy spokojnie zrezygnować z wszelkich dodatkowych kondygnacji na rzecz szczególnie rozbudowane parteru. Może zatem warto zdecydować się postawienie niewielkiej "parterówki" niż domku piętrowego o niemal mikroskopijnym metrażu, ze względu na dodatkowe piętra. Parterowy dom można spokojnie także zbudować jako wielkometrażowy i tym samym mieć dużą przestrzeń.

Ponadczasowa klasyka

By | Bez kategorii

Tradycja od zawsze wzbudzała w każdym człowieku pewien rodzaj rozrzewnienia, respektu i szacunku do swojej historii. Nic więc dziwnego, że projekty domów tradycyjnych wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością i bardzo często wybierane są właśnie tego typu rozwiązania dla nowego, dopiero budowanego budynku. Tradycyjna fasada, wykorzystanie wnętrza poprzez zastosowanie znanych od lat sposobów i tradycyjne rozwiązania, dotyczące wszelkich innych czynników, tworzących dom, nie dość, że świetnie się sprawdzają w codziennym użytkowaniu poprzez swój ponadczasowy charakter, to jeszcze są bardzo proste do zaprojektowania. Być może to właśnie dlatego projekty domów tradycyjnych są lubiane i doceniane także przez architektów. Poza tym - jak wiadomo nie od dziś - klasyka zawsze jest w modzie, a więc decydując się na projekt domu tradycyjnego, możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że nigdy nie będzie on wyglądał kuriozalnie, nawet mimo upływu czasu. Jednak mimo wszystko warto jest w tej całej tradycji postawić chociaż część naszego zaangażowania na pewną dozę nowoczesności, ale tylko i wyłącznie w kwestii kolorystyki na zewnątrz, czy zastosowania w środku innowacyjnych i bardzo komfortowych rozwiązań, ułatwiających codzienne życie. Projekty domów tradycyjnych są bardzo potrzebne w dzisiejszej architekturze, bowiem niektórzy projektanci jakby zapominali o tym, jak wiele znaczy tradycyjne budownictwo dl dzisiejszej, zimnej i nowoczesnej infrastruktury. Tradycyjny dom jednorodzinny dodatkowo sprawdzi się nawet w wielopokoleniowej rodzinie i pozwoli na wykorzystanie swojej przestrzeni przez całe lata, nie generując przy tym potrzeby całkowitej przebudowy, albo nawet tworzenia nowego projektu od podstaw. Projekty domów tradycyjnych bowiem tworzone są z myślą o ich uniwersalności i ponadczasowym charakterze, oraz klasycznej estetyce.

Najlepszy projekt domu dla rodziny

By | Bez kategorii

Według wszelkich badań zdecydowana większość Polaków wybiera gotowe projekty domów. Wpływ na to ma oczywiście cena. Gotowe projekty domów są zdecydowanie tańsze niż projekty domów wykonywanych na indywidualne zamówienie. Wybór wśród gotowych projektów domów jest ogromny. Inwestorzy mogą mieć naprawdę spory problem z wyborem pośród gotowych projektów. Jaki dom bowiem wybrać, parterowy, piętrowy czy ten z poddaszem? Najlepiej wyboru dokonać na podstawie analizy własnych potrzeb. Warto rozważyć wszystkie wady i zalety danego rozwiązania. Weźmy pod uwagę projekty domów parterowych. Bez wątpienia dom parterowy jest zdecydowanie prostszy w budowie niż dom piętrowy. Inwestor musi bowiem wydać o wiele mniej pieniędzy na fundamenty. Dom parterowy jest też doskonały dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Dom parterowy jest też dobrym wyborem dla osób ceniących sobie bliskość natury. O wiele lepiej bowiem wkomponować dom parterowy w ogród. Oczywiście plany domów jednokondygnacyjnych nie są pozbawione wad. Domy parterowe wymagają bowiem sporej powierzchni pod zabudowę. Na bardzo małej działce raczej się nie zmieszczą. W domach parterowych o wiele trudniej również dobrze rozdzielić strefę nocną od dziennej. Z drugiej jednak strony domy parterowe o wiele łatwiej rozbudować niż te z zabudowanym poddaszem. Biorąc pod uwagę inne projekty domów jednorodzinnych dom parterowy jest najlepszy pod względem rozbudowy. W późniejszym czasie można bowiem zaadaptować poddasze na część mieszkaniową. Dlatego dobrze jest pomyśleć o tym by dom był jak najmniejszy, to znaczy by starczał na nasze aktualne potrzeby. Jeśli rodzina w przyszłości ma się powiększyć to o dodatkowe miejsce nie będzie trzeba się martwić. Wystarczy tylko rozbudować poddasze i dodać do niego nowe pomieszczenia. Jeśli zależy nam na jak największym ograniczeniu kosztów możemy również zrezygnować z podpiwniczenia.

Zaoszczędzić energię

By | Bez kategorii

Domy energooszczędne wciąż zapisane są w świadomości ludzkiej, jako te wyjątkowo kosztowne, drogie i wymagające niesamowitego zachodu ze strony nie tylko przyszłego właściciela, ale także samego architekta i budowniczych. Nic bardziej mylnego i niemal krzywdzącego dla tego typu budowli, bo końcu już sama ich nazwa - domy energooszczędne - wskazuje na fakt, że dużo można na nich zaoszczędzić przede wszystkim tej wartości, która w obecnych czasach jest najdroższa i najbardziej cenna, a mianowicie chodzi o energię. Każdy człowiek, który kiedykolwiek miał do czynienia z opłacaniem rachunków za zużytą przez siebie energię, albo odpowiadał samodzielnie za jej zużycie, ten wie, że nie ma nic bardziej frustrującego niż potężne, niemal kolosalne rachunki za zużycie ciepła i tym podobnych czynników. Dodatkowo, bardzo duże zużycie energii jest najzwyczajniej w świecie szkodliwe dla środowiska i powoduje, że nasza piękna i wspaniała natura po prostu przestaje być taka dziewicza i właśnie piękna, oraz wspaniała w swej naturalności. Domy energooszczędne zatem są idealne nie tylko ze względu na sam fakt zaoszczędzenia energii przez nas samych i tym samym przez bezpośredni wpływ na zmniejszenie naszych rachunków za energię, ale także pozwalają naszej naturze lepiej się poczuć i funkcjonować. Domem energooszczędnym podbudujemy swój domowy budżet, a to przecież bardzo szybko zaprocentuje zachowanymi, odpowiednio wysokimi oszczędnościami, które przecież możemy potem spożytkować na przykład na piękne i szalone wakacje za granicą, albo na nowy samochód. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że domy oszczędzające energię wymagają odpowiedniego wyposażenia i nie zawsze to wyposażenie można zastosować do każdego typu innego domostwa, zwłaszcza w starym budownictwie. Najlepiej taki dom stawiać od podstaw i czysto pod kątem właśnie zaoszczędzenia potężnej energii.

Dlaczego dom parterowy?

By | Bez kategorii

Zainteresowanie domami parterowymi jest z każdym rokiem coraz większe. Powodem tego jest przede wszystkim to, iż coraz więcej osób wychodzi z założenia, że dom parterowy jest znacznie tańszy w utrzymaniu. Dlatego też wolą postawić nieco większy dom parterowy, niż decydować się na nie tylko drogie, ale często droższe w utrzymaniu domy piętrowe. Obecnie gdy chodzi o domy jednokondygnacyjne ich projektów jest na rynku tak wiele, że wybór właściwego to na pewno żaden problem. Zainteresowane nimi osoby powinny najpierw jednak określić własne wymagania i oczekiwani, gdyż inaczej nie będzie można dobrać idealnego dla nich projektu. Obecnie bardzo często można znaleźć domy parterowe wykonane z takich materiałów jak na przykład drewno, czy keramzyt, który jest z każdym rokiem coraz bardziej popularnym materiałem budowlanym. Dzięki dostępowi do nowoczesnych materiałów budowlanych bez problemu można obecnie zastosować je domach tego typu, uzyskując niezwykle ciekawe rozwiązania. Biura projektowe potwierdzają, że to właśnie domy parterowe z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Niezwykle wiele osób decyduje się na gotowe projekty tego typu domów, uważając, że spełniają one ich wszystkie oczekiwania i wymagania. Na pewno jednak wiele osób zgodnie potwierdza, że domy parterowe są przede wszystkim tańsze, gdy chodzi o ich budowę. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, że nie ma konieczności budowania tak szerokich i głębokich fundamentów, poza tym zazwyczaj czas który jest potrzebny na postawienie tego domu jest o wiele krótszy. Firmy, które zajmują się budową domów zazwyczaj za budowę domów parterowych liczą sobie także znacznie niższe stawki. Dla osób które liczą się z kosztami budowy domu na pewno są to ważne dane, i bardzo często to właśnie wyliczenia kosztów przeważają gdy chodzi o podjęcie przez nic decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego projektu.

Co to jest dom pasywny?

By | Bez kategorii

Pojęcie domu pasywnego jest dość tajemnicze, choć z powodzeniem funkcjonuje od jakiegoś czasu w Polsce. Domy pasywne to domy energooszczędne, budynki, w których zużycie energii zredukowane jest nawet o 90 procent. Dom pasywny został wymyślony w Niemczech. Według definicji, jakie proponują instytuty niemieckie, dom pasywny jest wtedy, gdy nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Te wymogi jest trudno osiągnąć, ale nie jest to niemożliwe. Jak wybudować dom pasywny?

Przede wszystkim należy zastosować nowoczesne techniki ograniczania utraty ciepła z wnętrza budynku. Potrzebna będzie bardzo dobra izolacja ścian, okna, które nie przepuszczają ciepła czyli są niskoemisyjne. W takim domu należy wyeliminować mostki termiczne takie jak balkony. Należy też wykonać odpowiednią wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Projekty domów energooszczędnych - pasywnych powinny zawierać możliwości pozyskiwania energii słonecznej i czerpania z innych odnawialnych źródeł energii. Dlatego należy między innymi zadbać o odpowiednie oszklenie budynku od strony południowej, a eliminację okien od strony północnej, gdzie straty ciepła są największe.

Pasywny dom jednorodzinny jest przede wszystkim piętrowy, nie ma podpiwniczenia, posiada płaski dach i zwartą bryłę budynku. Idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo. Ze względów technicznych budowa igloo jest możliwa, lecz w ogóle nieopłacalna.

Energooszczędność domu pasywnego nie polega więc na zwiększaniu izolacyjności ścian, ale przede wszystkim na właściwym zaprojektowania funkcji i architektury budynku. Domy energooszczędne projekty powinny zorientować budynek na korzystanie z energii słonecznej, dobrać odpowiednią bryłę. A inwestor, który zdecyduje się na taki dom, musi pamiętać, że będzie on zdecydowanie odbiegał od standardowych szablonów w budownictwie.

Domy jednorodzinne parterowe

By | Bez kategorii

Szacuje się, że koszt budowy jednego metra kwadratowego domu oscyluje na poziomie 2500 zł. Przeciętna polska rodzina o średnich zarobkach szuka więc oszczędności na każdym niemal etapie inwestycji. Zamiast dużych działek wybór pada często na małe, niekiedy bardzo wąskie działki. Kolejnym sposobem na inwestycję inwestorów jest wybór małego projektu domu. Bardzo często decyzja ta pada na wybór domu z katalogu gotowych projektów. Projekty z gotowych katalogów są bowiem o wiele tańsze od projektów na indywidualne zamówienie. Pytanie jednak brzmi czy małe budynki jednorodzinne spełnią oczekiwania inwestorów, czy powierzchnia będzie odpowiadała potrzebom czteroosobowej rodziny. Pamiętajmy bowiem o tym, że dom mały oprócz tego, że tani powinien być również funkcjonalny. Jeśli więc marzy nam się domy parterowe musimy pamiętać, że będziemy potrzebować nieco większej działki. Chyba najlepszej w pozycji są Ci, którzy działkę budowlaną dziedziczą. W każdym bądź razie wydatki na zakup większej działki budowlanej mogą nam się zwrócić jeśli wybierzemy dobry projekt domu parterowego pozwalającego na poczynienie pewnych oszczędności. W domu parterowym nie trzeba budować i wykańczać schodów, a możecie uwierzyć, że jest to spora oszczędność. Dom parterowy pozwala też na większą integrację pomieszczeń znajdujących się w domu z ogrodem. Mniej również wydamy na budowę fundamentów. Domy parterowe mają zwykle lekką konstrukcję i nie trzeba inwestować zbyt dużo pieniędzy w budowę mocnych i solidnych fundamentów. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużej działki, ani zbyt sporych funduszy weźmy pod uwagę możliwość zbudowania domu z zabudowanym poddaszem. W tego typu domu o wiele łatwiej jest rozdzielić strefę nocną od dziennej. Ponadto budowa domu z zabudowanym poddaszem może być lepszym wyborem pod względem ekonomicznym.